MENÜ

Rádióamatőrök  &  Pmr Rádiósok
 

1.

Gyártó : casyjozsi@freemail.hu
Szénási József  HG7WBR
Tel: 06-20-481-39-04 

 

http://invitel.hu/szilviusz/

Kétsávos kollineár
fizikai hossz 2,4m vagy 3 m 
* * * * *  !!!    a Fent látható az  úgynevezett  " Aszódi  antenna      pmrradiosok ajánlása !

 

2.

 

Nagynyereségű, körsugárzó koax kollineár antenna

 

 

 

 Elkészítettem egy olyan körsugárzó antenna leírását, amelynek nyeresége megközelíti, egy kilencelemes gyári yagiantennáét! Természetesen én is elkészítettem, és annyira megtetszett, hogy aktívan használom is, szép távokat áthidalva vele! A körsugárzó, a már említett kilencelemessel egyszerre került fel egy kb 5m magas árbócra. A kollineár az árbóc végétől indul, és mivel a hossza több mint 2m, ezért a vége már 7m fölött van (ezt figyelembe kell venni az összehasonlításnál). A tőlem 22km-re lévő debreceni eQSO kapuállomást mindkét antennával ugyanolyan minőségben hallottam. Következő próbaként helybeli gyerekek adását figyeltem: a yagival tisztán vehetőek voltak, csak rövidebb zajos periódusok voltak, míg a kollineárnál már ezek hosszabbak, és erőteljesebbek voltak. Végül egy olyan adás segítségével hasonlítottam őket össze, amit már a yagi sem tudott érthetően befogni. A kollineár ekkor sem maradt sokkal alul, mert annyit még lehetett vele hallani, hogy mikor volt forgalmazás (ilyenkor a sistergés gyengébb volt).

 Az eredményeket összevetve elmondható, hogy ez egy olyan körsugárzó, amely közel olyan nyereséget produkál, mint egy irányított kilencelemes yagi. Ez olyan helyeken nyújt kiváló megoldást, ahol az antenna forgatása akadályokba ütközik, vagy egyszerre több irányba szeretnénk forgalmazni. Másik felhasználási területe lehet, az eQSO kapuk antennájaként való üzemeltetése.

 Maga az antenna RG58-as réz árnyékolású koaxkábelből készült. Én méterenként 100-140Ft közötti áron találkozok vele. Első lépésként, 7 darab félhullámú darabot kell levágni, amelynek hossza a következő képletből számítható ki: (300:f:2)XV, ahol 300 a fény egyszerűsített terjedési sebessége km/s-ban, f frekvencia MHz-ben, V a rövidülési tényező (vagyis hogy a fénysebesség hányszorosával halad lassabban a jel), így az eredményt méterben kapjuk. A képlet alapján 22,2cm jön ki, viszont a gyakorlat azt mutatja, hogy 23,3cm-es hosszúsággal működik pontosan frekvencián az antenna (arról, hogy az árnyékolás anyaga mennyiben befolyásolja a működését, még nincs tapasztalatom). Ez a 23.3cm azt jelenti, hogy az árnyékolások hosszának kell ennyinek lennie. A blankolások hossza 5-7mm-nél, nem lehet több, és ügyelni kell arra, hogy a leszabott vezetékek, azonosak legyenek! Az elemek elrendezése, az első ábrán látható.

 

 

1. ábra

A képre kattintva  megnézhető nagyítva is!

 

Az utolsó félhullámú elem végén, a melegérre egy 16,9cm hosszú vezetéket kell forrasztani. Nálam ez egy 1mm átmérőjű vas ötvözet volt. Az antenna elején (bal oldal), egy egybefüggő, 45-47cm hosszú koaxból kell kialakítani az ábrán látható elrendezést. Az első forrasztástól 39,3cm-re, a külső szigetelést eltávolítva, az árnyékolásra kell forrasztani egy cincseppet, és a 16cm hosszúságú csövet erre a cseppre kell rászorítani.

 A forrasztási pontokat, minden esetben körbe kell venni szigetelőszalaggal, az esetleges zárlatok miatt! Annak érdekében pedig, hogy az antenna kihelyezhető legyen, műanyag csőben kell elhelyezni! A megfelelő stabilitás érdekében, én a 2-es ábra szerinti megoldással szereltem fel, PVC csövet felhasználva.

 

2. ábra

A képre kattintva az megnézhető nagyobban is!

 

 Az antenna végére egy BNC dugó került, mert magát az RG58-at nem érdemes levezetőkábelként alkalmazni, a nagy csillapítása miatt! Erre a célra H155-öt használtam.

 Ez az antenna, meglehetősen keskeny sávban rezonál, ezért, ha 446MHz-re méretezzük, akkor 70cm-en már nem fog megfelelően működni, ami azt jelenti, hogy jó méretezésnél PMR-en akár 1:1.05-ös is lehet az SWR, 70cm-en ez már felmehet 1.2-1.3-ig is (ettől függetlenül még használható ezen a frekvencián is)!

 

Ha kérdés merülne fel, a pmr@atw.hu címen az feltehető, így én is tudom, hogy miken kell még pontosítanom, továbbá az antennát kérésre elkészítem!

 

 

-----------

 

 

Kétsávos mobilantenna 70cm-re és 2m-re

 

v

 

Kétsávos mobilantenna 70cm-re és 2m-re

 

 

  Korábban a www.ketyere.net oldalon olvasható volt egy 3dB-es mágnestalpas antenna leírása, mely a gyakorlatban is nagyon bevállt. Mivel többen jelezték, hogy az már nem elérhető, ezért feltettem a leírását az oldalamra.

  Maga az antenna talán a legegyszerűbben megépíthetők közé tartozik, elkészítése után hangolást szinte abszolút nem kíván, az SWR értéke pedig 1.2 alatt marad 70cm-en, PMR-en, és még 2m-en is! A nyeresége –a forrásoldal adatai alapján- 70cm-en 3dB környékén van.

  A lényegi részt egy 5/8 lambdás sugárzó, és annak az alján elhelyezkedő illesztőhurok adja. Anyaga lehet hegesztőpálca vagy rézdrót, vastagsága pedig 2.5-3.2mm közötti legyen! A hurok feladata, hogy a talppontban 50 ohmos ellenállást biztosítson. Behangolása szerencsére nagyon könnyű, és elhangolása esetén sem megy az SWR 1.3-1.4 fölé! A felépítése az alábbi ábrán látható:

 Az antenna végére előbb egy M4-es anyát forrasztottam, melybe menetesen rögzítődik a sugárzó rész. Ezután az M4-es anyát pedig olyan csavarhoz lehet forrasztani, amilyen a mágnestalp csatlakozórésze (az én esetemben M6-os). Persze ezeket a kötéseket érdemes nagyobb teljesítményű forrasztóval elvégezni, mert az antenna sok hőt vesz fel!

 

Az 5/8-os sugárzó

 

Mágnestalpra szerelt sugárzó

 

Kétsávos bázisantenna

 

  A kétsávos mobilantenna egyetlen hátránya, hogy megfelelő fémfelület -ellensúly- hiányában nagyon leromlik az SWR értéke, így azt használni a rádiók érdekében nem szabad! Bázisantennaként történő használatához gondoskodni kell a megfelelő ellensúlyokról! Ezt az 5/8-os sugárzó, és a groungplane antennák lambda/4-es radiáljainak kombinálásával lehet megoldani.

  A sugárzó paraméterei teljesen megegyeznek a mobilantennáknál használatos sugárzókéval. Ezt egy SO239-es -UHF- csatlakozó aljzatába kell beforrasztani. Egy megfelelően kialakított fémlemezen ki kell alakítani a helyet az ellensúlyoknak és a csatlakozónak. Miután az ellensúlyok felforrasztásra kerültek, az SO239-es csatlakozó is rögzíthető a csavarjával. Ha a pálca nem szorul meg magától a csatlakozóban, akkor a legjobb megoldás a forrasztás. A levezető kábel bekötése után az antenna a derékszögben lehajlított lemeznél fogva rögzíthető az árbóchoz. SWR értéket egyelőre nem tudok az antennáról írni, de nagyon rossz nem lehet, mivel 10km-es távolságot település-település között 0.3-0.4w-tal kristály tisztán átvisz, Yaesu FT 7800-as rádión 7-es szignált csinálva!


 

 

   

 

Asztali nézet